Bezlaktózové, Bezlepkové, home made, Recepty, vegan, vegetarianske

Čokoládové pralinky

Theobroma Cacao prezývaný aj ako kakaovník znamená v preklade potrava bohov. Obsahuje teobromín, ktorý pôsobí povzbudzujúco,  fenyletylamín – pomáha pri depresiách, a tryptofán inak nazývaný hormón dobrej nálady. Možno aj preto bolo v 17. storočí používané ako účinné afrodiziakum:)

Okrem toho má kakao v sebe veľa cenných látok, vitamínov, minerálov, ktoré pomáhajú proti únave, pri zvýšenej horúčke, angíne, srdcových problémoch, anémii, problémy  s črevami a obličkami či dýchacími problémami. Má protizápalový účinok.

Pri kúpe si dávam pozor aby bolo kakao nepražené. Kvalitné kakao môže mať rôzne odtiene – od hnedej až červenej s horkou chuťou. Vôňa kvalitného kakaa je silne aromatická. Ak arómu nemá žiadnu, znamená to, že bolo zle uskladnené. Kakao je preto potrebné mať  na suchom mieste so stálou teplotou, pretože rýchlo absorbuje vlhkosť. Taktiež nasáva okolité pachy, preto ho pri jeho otvorení musíme skladovať najlepšie v sklenenej nepriedušne uzatvárateľnej nádobe.

A ako si najlepšie vychutnať chuť kakaa? No predsa v pralinkách. Bez mlieka, konzervantov  a s kvalitnými surovinami.


RECEPT

Varianta A

Ingrediencie

80g Kokosového oleja
4 PL Kokosového cukru
90g Nepraženého kvalitného kakaa alebo karobu

Varianta B

Ingrediencie

4 PL Kokosového oleja
2 PL kakaového masla
5 PL kakaa/karobu
3 PL sladidla podľa uváženia

Postup

V parnom kúpeli roztopíme olej a pridáme všetky ingrediencie. Keď sú suroviny spojené, nalejeme ich do formičiek. Ja používam formičku na ľad. Potom formu dáme do mrazničky, kým zmes nestuhne. Po vybratí z mrazničky po formičké pobúchame, pralinky ľahko vypadnú. Treba ich však skladovať v chladničke, lebo sa rýchlo topia.

TIP: Pred naliatim hmoty do formičiek si môžete dať na spodok oriešky, chilly, kokos…. podľa toho na čo máte chuť. Alebo varianta pre náročnéjších: hmotu nalejte len do polovice, dajte stuhnúť do mrazničky a potom naplňte stred plnkou a znova zalejte hmotou a dajte do mrazničky.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s