Bezlaktózové, Bezlepkové, raňajky, Uncategorized

Kaša z quinoa vločiek

Raňajky sú pre mňa veľmi dôležité. Keď sa nenajem ráno poriadne tak potom celý deň chodím okolo chaldničky a vyjedám všetko čo sa dá….veď to asi všetci poznáme. Mám rada rôznorodosť a jesť dlho jednu a tú istú vec ma rýchlo prestane baviť. Najviac ma zasýtia kaše. Ovsené vločky veľmi zaťažia trávenie, preto siaham skôr po iných druhoch vločiek. Dnes som si na raňajky pripravila kašu z quinoi. Áno áno – dostať kúpiť aj vločky z tejto pseudo obilniny. Quinoa je v podstate osivo, ktoré vyzerá a používa sa ako obilie.

Quinoa je na raňajky ako stvorená. Obsahuje dvakrát viac proteínu ako ktorékoľvek iné zrná a ešte k tomu obsahuje aj všetkých 9 amino esenciálnych kyselín.  Ak potravina obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, je považovaná za „kompletnú“ bielkovinu. Obsahuje viac a lepšie bielkoviny ako väčšina zŕn. Jesť rastliné bielkoviny na raňajky je super pretože vás na dlho zasýtia. Taktiež obsahuje rastliné antioxidanty ako napríklad  quercetin a kamferolem, ktoré majú protizápalové, anti-vírusové, anti-rakovinové a anti-depresívne účinky.

Už vieme, že quinoa je zdravá ale ako chutí? Výborne! Má jemnú textúru a nemá výraznú chuť takže ju v kaši nie je cítiť a dá sa pripraviť na veľa spôsobov. Môj tip na recept je s pečenými jablkami a so škoricou.

fullsizerender-6


RECEPT

Ingrediencie

1/4 misky  vločiek, z ktorej budete jesť kašu
Plná miska mlieka podľa chuti – ja som použila mandlové
1 jablko
1 PL ľanových semiačok
Pekanové orechy alebo mandle
1 PL kokosového oleja
2 čl škorice
1 medjool ďatla – poďla požadovanej sladkosti – ja som nepoužila

Postup

Trúbu rozpálime na 200 stupňov. Zatiaľ si nakrájame jablko aj so šupkou na malé kúsky (ako na obrázku). Poukladáme na zapekaciu misku. Jablká polejeme kokosovým olejom a posypeme škoricou – dáme piecť. Do hrnca si nasypeme vločky s mliekom, poprípade pridáme ďatlu bez kôstky. Za stáleho miešania varíme kým nezíska kašovitú konzistenciu. Ja si jablko dám do trúby a keď je tam cca 10 minút začnem pripravovať kašu a v mažiari si podrtím ľanové semiačka. Hotovú kašu nalejeme do misky a na vrh poukladáme pečené jablko a podrtené ľanové semiačka s orieškami podľa chuti.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s