Uncategorized

Nátierka z bôbu

Bôb, kedysi najpoužívateľnejšia surovina v kuchyni našich babiek – dnes málokto vie, čo bôb je. Týmto receptom by som mu rada vrátila jeho čestné miesto v jedálnom lístku. Prečo?

fullsizerender-1V minulosti odsúdencov trestali tým, že sa museli 300 dní živiť iba chlebom z mletých bôbov. Na všetkých prekvapenie odsúdenec tento trest prežil pri plnom zdraví. Bôb totižto obsahuje základne živiny dôležité pre ľudský organizmus. Má až 23 – 25% bielkovín, 43 – 50% škrobu, málo tuku, vitamíny a minerálne látky.

Vďaka bôbu vyrobili náhradu mlieka, ktorá sa používa pri výrobe zmrzliny a syra. Neobsahuje laktózu ani cholesterol, naopak je v nej veľa poly-nenasýtených mastných kyselín a má neutrálnu chuť a preto pomáha znížiť závislosť na živočíšnych produktoch.

Dá sa využiť ako príloha, hlavné jedlo, do polievok a nátierok alebo aj ako snack. Má super krémovú chuť a hlavne zasýti. Priznajte sa, kedy ste jedli bôb naposledy?


RECEPT

Ingrediencie

140g nevareného bôbu – musí byť namočný vo vode celú noc alebo kým ste v práci aby nebol horký, vodu počas namáčania mením kvôli histamínu.
2 mesiačiky cesnaku
3 PL citrónovej šťavy
3 PL extra panenského olivového oleja
2 PL Tahini pasty
1 čl mletej razce
1/2 čl soli
1/4 čl čierneho korenia
1/2 hrnčeka vody – možno viac, možno menej – podľa požadovanej konzistencie. Mala by byť ale ako krém.
Koriander, červená mletá paprika… na ozdobu.

Postup

Najskôr uvaríme bôb. Keď je mäkký tak ho prepláchneme vo vode. Dáme do mixéra a pridáme všetky suroviny. Najskôr sa pridávajú tekuté a až potom tuhé – mixuje sa tak lepšie. Keď je zmes moc hustá pridáme viac vody. Hotovú nátierku pokvapkáme olivovým olejom a poprášime napríklad červenou mletou paprikou, sezamovými semiačkami…podávame s čerstvou zeleninou alebo natrieme na chlieb.


 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s