Bezlaktózové, Bezlepkové, Recepty, Uncategorized, vegetarianske

Batatové gnocchi/šúlance

V nedeľu sme na rodinnom obede mali mať ako prílohu knedľu. Tú samozrejme nemôžem kvôli kvasniciam. Preto som sa rozhodla spraviť si vlastnú prílohu v podobe šúlancov na slano. Zvyšok som spracovala na gnocchi a dala zamraziť. Keďže poznám svoju rodinu, bola som si istá, že k mojim šúlancom nebudú ani páchnuť. No čo čert nechcel všetky mi ich pojedli! Veľmi im chutili. To bolo prvé prekvapenie. Druhé prekvapenie bolo, keď som zistila, že bataty moc nepoznajú a už vôbec v kuchyni nepoužívajú. V mojich predstavách bol batat úplne bežnou surovinou, ktorá sa kupuje ako cibuľa- pri každom nákupe.Tak moje pátranie pokračovalo. Pýtala som sa kamarátov. Tí na tom boli podobne. Preto mi nedá nepodeliť sa o tento recept na gnocchi/šúlance, vďaka ktorému si bataty jednoducho zamilujete a budete ich kupovať tak ako cibuľu – pri každom nákupe:)

 

batat.png

Okrem šúlancov si bataty viete pripraviť pečené aj so šupkou, varené, v podobe kaše (takej istej ako zemiakovej), dusené atď. V porovnaní s klasickými zemiakmi sú bataty bohatšie na vitamíny a všetky živiny, no obsahujú aj väčšie množstvo sacharidov, keďže sú sladké. Tepelnou úpravou strácajú časť vitamínu C, avšak varením a pečením vie naše telo lepšie vstrebať betakarotén, ktorý batat obsahuje.

Úprimne – tento recept je prplačka preto ho robím len cez víkend. Ale stojí za to. Gnocchi/šúlance si viete zamraziť a mať tak super rýchly obed alebo večeru vždy po ruke – na sladko či slano – ako sa v ten moment rozhodnete.

Či vytvarujete tvar gnocchi alebo šúlancov je na vás. Možete ich aj kombinovať. A zmraziť polovicu šúlancov a druhú gnocchi.


RECEPT

Ingrediencie pre 2 osoby

2 šálky batatov – upečených spolu so šupkou v alobale a náledne popučených na kašu
2 šálky mandľovej múky
2 šálka tapiokovej múky
(ryžová múka)- pre prípad, že by sa cesto lepilo
1 vajíčko
4 PL olivového oleja na varenie
1 čl soli

Postup

Najskôr si upečieme bataty: rozpálime trúbu na 200 stupňov. Umyjeme ich a zabalíme do alobalu – každý samostatne. Poukladáme na plech na pečenie. Dáme piecť kým nie sú úplné mäkké – cca 40 minút. Po upečení ich vyberieme z alobalu a necháme vychladnúť. Potom ich ošúpeme. Vnútro roztlačíme na kašu. Pridáme vajíčko, olej a soľ a pomiešame. Potom pridáme múky. Zo zmesy vypracujeme cesto. Nemalo by sa lepiť. Ak sa lepí pridáme ryžovú múku až kým zmes nelepí.

sulance

 

Cesto si rozdelíme na menšie časti, z ktorých  ušúľame väčšie šúľky a nožom z nich odkrajujeme asi 4cm kúsky – na šúlance a na gnocchi asi 1cm kúsky, ktoré potlačíme vidličkou.

 

 

Vo veľkom hrnci necháme zovrieť vodu a pripravené šúľance hádžeme do vriacej vody. Po vyplávaní na povrch ich ešte asi 1 minútu necháme variť. Potom ich vyberieme a rovno dáme na panvicu s rozpáleným olejom. Opekáme kým nie sú chrumkavé. Ak ich robíte na slano, môžete ich v tejto fáze aj posoliť.


TIP: ja vždy robím trojnásobné množstvo. Potom surové, teda neuvarené, gnocchi alebo šúlance poukladám na plech, ktorý dám do mrazáku. Keď zamrznú, rozdelím ich do sáčkov a dám do mrazáku. Je to super rýchla večera/obed. Len ich hodím do vriacej vody, uvarím, osmažím a pripravím omáčku.

Príloha

Toto jedlo si možete pripraviť na slano alebo na sladko (s makom a orechami). Predstavivosti sa medze nekladú. Na slano si možete šúlance pripraviť napríklad k mäsu. K gnoccham si môžete spraviť omáčku z pečenej červenej papriky, cibule. Po dopečení dáte do mixéra spolu s lahôdkovým droždím (1-2PL) a soľou a pomixujete. K tomu môžete pridať pečenú cukinu – tak ako na obrázku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s