Bezlaktózové, home made, Recepty, Uncategorized, vegan

Mandľové mlieko

Či už máte alregiu na mlieko, ste vegán/ka alebo ak vám klasické mlieko jednoducho nechutí, potom je mandľové mlieko skvelou alternatívou.

Aj keď mandľové mlieko momentálne zažíva svoju chvíľku slávy, je dôležité podotknúť, že má veľmi nízky obsah bielkovín. Jeho obsah je asi iba 1% a pre telo ma preto zanedbateľný význam narozdiel od ostatných rastliných mliek. Obsahuje však málo kalórií, tukov a cukrov. Navyše sú mandle bohatým zdrojom vitamínu E, označovaného tiež za vitamín krásy a mladosti. Pojedaním mandlí teda chránite vašu pokožku pred negatívnymi účinkami slnka a vylepšujete si aj kvalitu nechtov a vlasov.

Pri kúpe pozorne pozerajte na zloženie. Máloktoré mlieko na trhu je zdraviu prospešné. Veľa z nich obsahuje aditíva. Najlepšie je keď si ho vyrobíte doma. Je to veľmi jednoduché a hlavne o dosť lacnejšie. Avšak takéto mlieko vydrži menej ako to z obchodu.


RECEPT

Ingrediencie na 5 šálok

1 šálka (112 g) surových mandlí so šupkou (namočených cez noc vo vode)
5 šálok (1200 ml) prevarenej studenej vody
Štipka soli
Voliteľné – 2 ďatle, vanilka, kakao…

Postup

Vodu, v ktorej boli namočené mandle vylejte. Mandle vložte do mixéra a prilejte novú vodu. Ak chcete mlieko sladké, tak vložte aj ďatle a všetko ostatné (kakao, vanilka…). Pomixujte. Vymixovanú tekutinu preceďte cez látku alebo gázu a prelejte do sklenenej flašky. Mandľové mlieko musí byť v chladničke a vydrží max 3 dni. Z hmoty, ktorá ostala v gáze môžete ďalej pracovať. Buť zmes vysušíte a máte mandľovú múku alebo použijete do koláčov…


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s