Bezlaktózové, Bezlepkové, home made, vegan, vegetarianske

Lezlaktózové bonbóny so slaným karamelom a pralinkami

Keď manželovi minulý rok zistili alergiu na mlieko, bol veľmi nešťastný, že sa musí vzdať svojej milovanej čokolády. A keďže bude šibačka a každý šibač si zaslúži výslužku, pripravila som mu domáce bonbóny plnené s pralinkami a ďalšiu várku so slaným karamelom. Formičku kúpite napríklad v Tescome alebo možete použiť silikónovú formu na ľad (ja som dlho používala práve tú). Plnku si môžete obmienať a vymýšlať kadejaké variácie:)

bonbon 2.JPG


Recept

Ingrediencie

Čokoláda na jednu plnku – záleží to aj od veľkosti formičky
5 PL kakaového masla
1 PL medu
4 PL nepraženého kakaa

Slaný karamel
1/2 šálky kokosového cukru (alebo trstinového)
2 PL tahini pasty
2 PL vody
2 PL kokosového oleja
1 čl vanilky
1/4 čl soli

Pralinky (skaramelizované pomleté orechy)
100 g mandlí
100 g lieskových orechov
180 g trstinového cukru
4 PL vody
1 čl vanilky

Postup

Čokoláda
Vo vodnom kúpeli si najskôr roztopíme kakaové maslo. Keď je roztopené, pridáme med a dobre pomiešame. Nakoniec pridáme kakao. Premiešame aby sa všetko spolu spojilo. Odstavíme z varnej dosky. Vzniknutou hmotou vyplníme formičky – ale len do štvrtinovej výšky a dáme do mrazničky stuhnúť.

Slaný karamel
Na panvicu si dáme cukor s vodou a na miernom stupni roztopíme cukor, kým nezačne karamelizovať – všetká voda sa odparí. Potom odstavíme z varnej dosky, pridáme zvyšné ingrediencie a všetko dobre premiešame. Najskôr bude konzistencia tekutá ale postupne ako bude chladnúť tak aj stuhne.

Pralinky
Mandle a lieskové orechy (samostatne) dáme na plechy na pečenie a pečieme na 160 stupňoch cca 16 minút. Vyberieme a necháme úplne vychladnúť. Medzitým si dáme robiť karamel. Na panvicu si dáme cukor s vodou a na miernom stupni roztopíme cukor, kým nezačne karamelizovať – všetká voda sa odparí. Keď sú oriešky vychladnuté, z lieskovcov odstránime šupku (pošúchame ich v ruke a šupka sama odpadne). Oriešky pomelieme (pomixujeme) a pridáme k hotovému karamelu. Dobre pomiešame a necháme vychladnúť.

Ďalšou možnosťou je vzniknutú hmotu vymixovať do masla.

Plnenie
Do formičky, v ktorej je stuhnutá čokoláda, pridáme plnku podľa chuti. Dávajte však pozor, aby bola plnka len v strede, inak ju bude videť po stranách keď bonbón vyklopíte. Plnu zalejeme kakaom až po vrch formičky a dáme opäť stuhnúť do mrazničky.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s