Reštaurácia FACH (Bratislava)

Mojou veľkou záľubou pred diagnostikovaním mojich alergií bolo navštevovať reštaurácie. Veľmi ma bavilo chodť do reštaurácií, ktoré niečim vynikali. Vždy ma vedeli prekvapiť jedálne listky, ktoré ponúkali nové a netradičné kombinácie. Tak vznikla aj moja láska k vareniu, ktorá ešte viac zosilnela po tom, ako mi bolo oznámené, že v podstate nemôžem jesť nič na čo som bola zvyknutá. Jesť môžem len naozaj čerstvé jedlo, ktoré nie je ohrievané a je pripravené z lokálnych surovín bez použitia konzervantov a tak ďalej – mohla by som toho veľa vymenovať. Po diagnóze som skúsila aj návštevu zopár reštaurácií. To však bola chyba, hneď mi opuchli pery, zošúpala sa mi na nich koža a chytil ma záchvat kýchania. Preto som sa s návštevou reštaurácií nadobro rozlúčila.

Asi pred mesiacom som však úplnou náhodou zachytila informáciu o novootvorenej reštaurácií FACH v Bratislave. Šéfkuchárom je Lukáš Hesko, ktorý dlhé roky pracoval v zahraničí v reštauráciach ocenených Michelinovou hviezdou. Reštaurácia kladie dôraz na naturálnu kuchyňu, sezónnosť, jednoduchosť a silné chute. V reštaurácií nemajú jedálny lístok ale podávajú 8 chodové menu, ktoré nie je zverejnené na internete a ani nikde inde:) Asi dva týždne som stále nad reštauráciou premýšlala a tak som si povedala, že to risknem a v najhoršom budem po alergickej reakcii jesť týždeň ryžu:)

Keďže majú otvorené len štvrtok, piatok a sobotu večer, rozhodli sme sa zarezervovať si stôl. Pre mňa (pre niekoho iného úplne nepodstatné) bolo veľmi milým prekvapením hneď na úvod to, že som vedela rezervovať stôl cez internet kde sa ma hneď aj opýtali, či nemám nejaké alergie. Po pár hodinách som dostala odpoveď, v ktorej mi rezerváciu potvrdili a povedali, že kuchár moje menu prispôsobí mojim alergiám.

Vchod do reštaurácie je rafinovane schovaný na Zelenej ulici. Vchádza sa cez čierne dvere. Po príchode nás uvítali, odložili nám kabáty a odprevadili k stolu. Už pri vstupe do nádvoria, kde sa nachádza aj otvorená kuchyňa, nás ohúrila krása priestorov. Na nádvorí sú vysoké stromy, presklená strecha, steny sú z bieleho betónu a všetko je krásne nasvietené. Reštaurácia má len pár stolov, čo sa mne osobne veľmi páči pretože sa majú čas dokonale venovať hosťom.

Po usadení za mňou prišiel šéfkuchár a prebral so mňou dopodrobna moje alergie a dohodli sme sa čo všetko v menu pozmení. Prvý chod začínal kváskovým chlebom so špaldovým maslom a pukancami.  Kváskový chlieb si pečú priamo v reštaurácií. Dostali sme tri druhy – 1, 2 a 3-kvaskový chlieb. Obsluha nám poradila začať najskôr s 1-kváskovým a sledovať zmenu chuti ako postupujeme k ďalšiemu druhu. Musím povedať, že chlieb bol skvelý a maslo ho výborne dopĺňalo.

Čo sa týka pitia, mohli sme si vybrať drink pairing- čo znamená, že ku každému chodu vám prinesú iný druh alkoholu, ktorý jedlo najlepšie dopĺňa a zvýrazňuje. Alebo sme si mohli objednať juice pairing, čo je v podstate to isté ale v nealkoholickéj verzii. Keďže som už riskovala alergickú reakciu, povedala som si, že keď už tak poriadne a objednali sme si tú alkoholickú verziu:) A musím povedať, že to bolo dobré rozhodnutie. Vína, ktoré podávali zväčša všetky pochádzali od malých vinárov z malokarpatskej oblasti. Jednotlivé chody dopĺňali famózne. Jedinou nevýhodou bolo, že po poslednom chode, čiže 7-8 dcl vína, som bola celkom veselá, keďže alkohol vôbec nepijem.

Menu začínalo štyrmi akoby predjedlami – chlebík, pstruh s mrazeným chrenom, organické vajíčko (63 stupňov), kačacia pečeň. Potom nasledovali dva hlavné chody – ryba s brokolicou, kukuričné kuriatko s medvedím cesnakom a žihľavou. A na koniec moja najobľúbenejšia časť dezerty- zmrzlina z tymiánu a kozieho syru a ako posledná, na čo som bola ja najviac zvedavá, bola bryndzová zmrzlina so šiškami. Každý chod bol premyslený do detailu s použitím jednoduchých a sezónych surovín, ktorých nie je momentálne až toľko. Jedlu sme nemali naozaj čo vytknúť.

Čo však bolo pre mňa rozhodujúcim faktorom je, že som nemala ani najmenšiu reakciu a to dokonca ani na ďalší deň. Preto ak si potrpíte na kvalitné, čerstvé a chutné jedlo – FACH je určite miesto kam sa vybrať.

Pre mňa bola večera v reštaurácií FACH gastronomickým zážitkom – každý jeden chod bol prekvapivý a lahodný, milý a pozorný personál a krásny priestor, porcelán a playlist boli už len čerešničkou na torte! FACH určite navštívim opäť!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s