Vianoce v šálke ala kokosové Chai latte

Škorica, badián, klinčeky, kardamon… to sú vône zimy. Tento teplý nápoj sa hodí ako na raňajky tak na večer pred spaním. Príjemne človeka totiž ukludní. Pri škorici si dajte pozor na to aký druh kupujete pretože nie je škorica ako škorica.

skorica

Bežne predávaná škorica v reťazcoch sa volá Cassia. Tá je hlavne produkovaná v Číne, Vietname a v Indonézii. Pravá škorica zo Srílanky sa nazýva cejlonská škorica. Cejlonska škorica je taká krehká, že by sa dala pomrviť aj v rukách. Na čínsku škoricu už budete potrebovať mlynček a na indonézskej si vylámete zuby. Čiže čo sa týka použitia tak pomletá cejlonska škorica sa hodí na pečenie, nepravá sa lepšie využije v celku a na varenie. Chuť škorice máte asi zafixovanú ako výraznú až možno ostrú. Tak chutí čínska škorica. Cejlónska vás možno sklame, je jemnejšia aj sladšia. Chutí trochu ako kombinácia škorice a klinčekov. Jemnosť nie je naškodu, pretože práve výrazná chuť čínskej zbytočne prebíja všetko ostatné. Škorica obsahuje kumarín, ktorý je jedovatý pre pečeň a obličky. Naše normy majú preto obmedzenie na 0,1mg na kg telesnej hmotnosti denne, resp. 15mg na 1kg cesta v pekárstve. Nemusíte však ubrať množstvo, stačí prejsť na pravú škoricu. Kumarínu má minimum, najviac ho má práve tá čínska.


Recept

Ingrediencie na dve šálky

Šálka kokosového mlieka – buď kupované alebo sa dá ľahko vyrobiť z mladého thajského kokosu. Recept tu.
1 šálka vody
Kúsok čerstvého zázvoru- podľa chcenej štiplavosti
4 medjool ďatle
1 celý aníz
1/2 čl škorice
1/2 čl vanilky
2 ks kardamonu
2 ks klinčekov

Postup

Všetky ingrediencie dáme do hrnca a privedieme k varu, stíšime a varíme ešte cca 10 minút.  Po dovarení výberieme koreniny a mlieko mixujeme, kým nie sú ďatle rozmixované do hladka.


 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s