Falošné alfredo cestoviny

Počas mojich experimentov so stravou som zistila, že mi mliečne výrobky nerobia dobre. Bývam po nich unavená a mám pociť ťažkého žalúdku. Preto som sa rozhodla minimalizovať množstvo mliečnych výrobkov na nejakú dobu. Jediné čo z času na čas jem, je maslo z trhu a 100 percentnú nepasterizovanú ovčiu bryndzu. Tá je mimochodom výborná ako probiotikum. Keď si dáte čajovú lyžičku po každom jedle, získate oveľa viac kultúr a pritom nemusíte kupovať drahé tabletky v lekárni.

Čo mi však veľmi z mliečnych výrobkov chýba je syr. Preto som sa rozhodla vymyslieť si adekvátnu náhradu v podobe týchto cestovín. Čestné slovo, že ani nezistíte, že tam žiaden syr nie je:) Ako náhradu som použila ľahôdkové droždie, ktoré sa podobá chuťou parmezánu. Pozor, lahôdkové droždie ≠ droždie na pečenie (na to mám alergiu). Je zdrojom celého spektra vitamínov B, kyseliny listovej atď. Je bezlepkové a neobsahuje Candidu albicans, typ kvasníc, ktoré spôsobujú kandiózu.


Recept

Ingrediencie

na 4 porcie
Na omáčku:
100 g kešu namočených aspoň na dve hodiny
250 g pyré z tekvice – uvarená a romixovaná tekvica
1 mesiačik cesnaku
5 lístkov šalvie
1 čl kurkumy
1/2 čl rasce
250 ml vody
1 PL lahôdkového droždia
Soľ a čierne korenie podľa chute

Cestoviny
500 g cestovín. Ja používam buť cícerové alebo ryžové vrtulky. Chutia úplne rovnako ako tie z lepku.
1 PL olivového oleja na varenie
1 mesiačik cesnaku
300 g šampiónov
1 cuketa
Hrsť špenátu alebo mangoldu. Ja si zvyknem nakúpiť plno mangoldu a zamraziť na zimu.
Šalviové lístky
Soľ a čierne korenie

Postup

Do mixéru si dáme všetky ingrediencie na omáčku a pomixujeme. Dáme variť cestoviny. Na olivovom oleji osmahneme pretlačený cesnak, keď začne voniať pridáme nakrájané šampióny, cuketu, posolíme a okoreníme. Huby treba hneď ochutiť aby nasali všetky chuťe. Pridáme špenát alebo mangold a krátko podusíme. Keď sú cestoviny hotové, premiešame ich s obsahom panvice a pridáme omáčku.